Ribbensteg i ovn

Af:

Rasmus Juul Møller

Opdateret:

Udgivet:


En ribbensteg i ovn med gyldne sprøde svær, saftig og lækkert kød er bare godt. Serveret i en lækker ribbensandwich, eller helt traditionelt med kartofler, brun sovs og masser af rødkål. Så bliver det ikke meget bedre!

Forventningerne er høje når den står på ribbensteg herhjemme. Vi spiser det både til jul men også resten af året. Jeg elsker ribbensteg! Meget mere end flæskesteg, så når der skal gris på bordet hjemme hos os, så er det næsten altid ribbenstegen vi vælger. Jeg synes at smagen er bedre og den har ikke tildens til at blive tør som flæskesteg kan blive. Når det så er sagt! Så spiser vi altså også flæskesteg, bare ikke så tit.

Ribbenstegen skæres normalt af kogestykket, stegestykket og slaget på grisen. Det har et relativt højt fedtindhold, og det er også derfor at det er nemmere at holde saftigt ved tilberedningen. Fælles for både ribbensteg og flæskestegen er sværene. De skal under tilberedningen helst “puffe” op og blive helt sprøde, ellers mister det hele lidt af glansen.

Opskrift på ribbensteg i ovn med sprøde svær.

Mere juleinspiration

Opskrift

Ribbensteg i ovn

5 fra 3 stemmer
Saftig ribbensteg med knasende sprøde svær. Det er en skøn steg til en julefrokost eller serveret med sovs, brunede kartofler og rødkål. Ribbensteg er et smagfuldt og lækkert stykke kød, som indeholder mere fedt ind den klassiske flæskesteg, derfor har den heller ikke samme tendens til at blive tør.
Forb. tid 10 minutter
Tilb. tid 2 timer
Hviletid 20 minutter
Samlet tid 2 timer 30 minutter
Antal4 personer

Ingredienser
 

  • 1,2 kg ribbensteg
  • 5 peberkorn
  • 1 spsk salt, groft kokkesalt
  • 4 Laurbærblad, delt i 2
  • 2 kviste Frisk timian, eller anden frisk krydderurt
  • 1 l Vand, kogende

Udstyr

  • Ildfast fad der passer til stegen

Fremgangsmåde
 

  1. Forvarm ovnen til 200 grader varmluft.
  2. Vend stegen med sværsiden nedad i det ildfaste fad. Hæld kogende vand ved til det dækker sværene.
    1,2 kg ribbensteg, 1 l Vand
    Ribbensteg i ovn med sværene nedad i vand
  3. Kom stegen i ovnen i 20 minutter ved 200 grader varmluft.
  4. Tag stegen ud og vend den. Tjek at alle svær er skåret igennem, ellers kan det let gøres med en kniv. Pas på at du ikke skærer ned i selv kødet. Kom timian og et par ekstra laurbærblade samt peberkorn i vandet.
    5 peberkorn, 2 kviste Frisk timian
  5. Gnid salt ned i mellem sværene, og stik laurbærbladene ned imellem sværene fordelt ud over stegen. Hvis stegen ligger lidt ujævnt, kan man rette den op med kugler af sølvpapir. det er vigtigt at sværsiden ligger jævnt, så alle svær for lige meget varme i ovnen.
    1 spsk salt, 4 Laurbærblad
    Ribbensteg med salt og laurbærblade.
  6. Nu skal stegen i ovnen i 1 ½ time ved 200 grader varmluft. Fadet med stegen placeres midt i ovnen. Suppler evt. med mere vand undervejs så det ikke tørrer ud. Alt stegeskyen fra det ildfaste fad kan med fordel bruges til en lækker sauce/sovs.
  7. Hold øje med stegen de sidste 15 min. af stegningen, så sværen ikke brænder på. Når alle svær er gyldne og sprøde tages stegen ud og stilles utildækket på et skærebræt. Her skal den stå og trække i ca. 20 minutter inden den skæres ud og serveres.
    Færdigstegt ribbensteg med sprøde svær.

Næringsindhold

Serving: 1personKalorier: 1299kcalKulhydrater: 1gProtein: 23gFedt: 133gMættet fedt: 48gKolesterol: 180mgNatrium: 190mgKalium: 463mgFibre: 1gA-vitamin: 111IUC-vitamin: 2mgCalcium: 28mgJern: 2mg

Madelskernes Tips

Ingrediensnoter

Ribbensteg – En steg på 1 – 1,5 kg plejer at passe til os. Vælg gerne økoopdræt af god kvalitet.
Salt – Jeg bruger altid groft kokkesalt, det har jeg bedst erfaring med.
Frisk timian – Eller løvstikke når det er i sæson.

Serveringsforslag

Server for eksempel din ribbensteg med Klassiske brunede kartofler, brun sovs og Hjemmelavet rødkål.

Rester

Du kan gemme resterne et par dage i køleskabet. Du kan også fryse dem ned eller bruge dem i en ribbensandwich, i ramensuppe eller som pålæg.
Har du prøvet opskriften?Fortæl os hvad du synes om den!
5 from 3 votes (3 ratings without comment)

Skriv en kommentar

Opskriftsvurdering





Om madformadelskere

Redaktionen:
Tina Westergaard Møller
Rasmus Juul Møller

Mad for Madelskere udgives af:
WM Media
CVR: 38046799
Egevej 3, 6520 Toftlund

[email protected]

Rettigheder

Alt tekst og alle billeder på denne hjemmeside tilhører Madformadelskere – Du må under ingen omstændigheder bruge materiale fra vores hjemmeside eller sociale medier uden skriftlig aftale. Overtrædelse vil udløse et krav om kompensation.