Reklame - I samarbejde med Bornholmtours
Her deler vi vores oplevelser, tips til en god ferie på Bornholm, steder at bo, spisesteder, aktiviteter og ikke mindst hvordan man får en skøn ferie på Bornholm som børnefamilie.
Vil du have vores guide og bedste anbefalinger til en god ferie på Bornholm? Så skriv dig op til vores nyhedsbrev her, så sender vi dig en mail med vores samlede guide. Den kan du printe ud og tage med på din næste ferie til solskinsøen.
Endelig kom den længeventede dag hvor vi skulle vende næserne mod Bornholm – Hjem mod Bornholm, hvor Rasmus jo er født og har boet meget af sin barndom. Det er altid dejligt at komme hjem til Bornholm.
Vi kørte hjemmefra kl 6. i morges, bilen pakkede vi i går aftes, så det var bare at brygge kaffen, få det sidste i bilen og så afsted mod Sverige. Færgen gik fra Ystad kl. 12:30, og vi var der som forventet i ret god tid inden afgang. Sådan kan vi bedst lide det.
Efter en lang køretur landede vi ved færgen. Børnene var trætte, og heldigvis tager det ikke så lang tid at sejle til Bornholm. Vi var dog ramt af lidt søgang og nogle tekniske problemer, der gjorde sejlturen lidt længere og noget gyngende. Vi klarede den dog alle 4 uden større problemer, og var alle glade og forventningsfulde da vi kørte af færgen i Rønne i solskin.
Efter færgen kørte vi direkte op for at hente vores nøgle – og heldigvis for det. Vi nok nemlig før alle de andre der også skulle hente deres nøgler. Herefter kørte vi mod vores ferielejlighed i Balka. Den skal vi nok vise mere af de kommende dage.
Vi blev super glade da vi åbnede døren til lejligheden. Alt er simpelthen lyst, lækkert og helt nyt. Endnu mere glade blev vi, da vi trak i gummistøvlerne og gik en tur i området. Vi nåede verdens lækreste strand på kun 2 minutter. Ungerne blev helt vilde. Efter en lang dag fastspændt i en bil var det lykken at få lov at lege med sand og vand.
Vi var alle 4 trætte efter køreturen, og var ikke klar til at tage ud og spise i aften. Derfor fulgte vi en af de anbefalinger vi havde fået af flere af vores følgere, og bestilte take away fra Texas i Rønne.
Vi bestilte lidt af hvert fra menukortet, og delte det hele da vi kom hjem. På den måde kunne vi alle smage lidt forskelligt, og hold da op hvor blev vi mætte. Vi havde måske bestilt lidt for meget. Ungerne var topbegejstrede for chicken nuggets og onion rings, mens vi voksne var enige om at burgerne her var i top. Bøffen i burgeren var SÅ lækker. Ikke tør og gennemstegt, men lækker, velkrydret og saftig. Lige som vi godt kan lide vores burgere.
Derfor vil vi helt klart anbefale andre at tage en take away-burger med fra Taxas hvis I heller ikke gider tænke på aftensmaden når du ankommer til Bornholm med færgen. Vi tog en baconburger, men selv børne-cheeseburgeren var mega lækker og smagfuld.
Efter en lang rejsedag, der sluttede med lækre burgere og nu kold hvidvin i glasset og bagedysten i flimmeren, siger vi godnat. Glade, trætte og mætte!
Første morgen på Bornholm. Vi stod op med højt humør og var klar på nye eventyr. Jeg havde hjemmefra bagt et lækkert formbrød, som vi spiste til morgenmad sammen med pålæg, blødkogte æg og kaffe. En perfekt start på hvad der skulle vise sig at blive en dejlig dag.
Efter morgenmaden kørte vi mod den første attraktion på vores must-see-liste her mens vi er på Bornholm. Nemlig Bornholms Rovfugleshow. Vi havde ikke de store forventninger, men vi blev i den grad positivt overraskede. Hold nu op hvor var det bare godt.
Der var så mange store, sjove og spændende fugle vi aldrig havde set før. De kom helt tæt på, og vi lærte alle 4 en hel masse. Johannes var dybt betaget af de store fugle, og hans yndlings var gribben, der havde et vingefang på 2,6 meter. Derudover så vi en ugle, en havørn, høns, papegøjer, falke og en hel masse andre fugle. Hvor er det altså vildt at personalet kan styre de store fugle på den måde – de var alle sindsygt dygtige. Hvis du kommer til Bornholm så gør dig selv den tjeneste at besøg rovfugleshowet. Det er fedt for både børn og voksne.
Vi bor ved Balka Strand – bare 2 min. fra stranden faktisk. Derfor brugte vi i dag noget tid her i området. Både på legepladsen og ved stranden. Børnene var simpelthen så glade. De trængte til bare at få lov til at lege og hygge sig helt på deres egne præmisser. Der var skønt at se dem boltre sig og have det sjovt. Balka-området er bestemt et godt valg på Bornholm når man har børn med på turen.
Aftensmaden blev indtaget på Svaneke Bryghus. Vi havde ikke rigtig nogen forventninger til stedet, for ingen af os havde besøgt det før. Vi blev dog positivt overraskede – Det er den bedste mad vi har fået ude meget meget længe. Vi er ellers ret svære at gøre helt tilfredse, men her var alt tip top. Hyggelig stemning, søde tjenere, hurtig betjening og maden kom også virkelig hurtigt. Det er et stort plus når man har børn med og klokken nærmer sig sengetid.
Forretten bestod af varmrøget laks, hovedretten var den mest fantastiske helstegte okseculotte med fritter og bearnaise (af den rigtige hjemmelavede slags) og desserten en citrontrifli. Den dessert må jeg bare prøve om jeg kan lave selv!
Der var ikke en finger at sætte på noget, alt var helt fantastisk, og vi blev SÅ mætte. Børnene fik hhv. fiskefrikadeller og fiskefilet med pommes frites og hjemmelavet remo. Deres mad var ligeledes virkelig god. Ingen tarvelige slatne pomfritter, som man ellers ofte ser til børneretterne. De her børneretter ville vi voksne også gerne sætte tænderne i. Kæmpe anbefaling til Svaneke Bryghus’ restaurant på Torvet i Svaneke hvis du kommer på de kanter.
Nu er vi hoppet i nattøjet og nyder en stille aften i vores lejlighed her i Balka. Her er hyggeligt om aftenen, og børnene sover allerede godt. Derfor forkæler vi os selv med en gang popcorn med saltkaramel og en flaske hvidvin, mens vi lader op til en ny dag i morgen.
Vi ser frem til endnu en dag i morgen her på skønne Bornholm!
Vejret har været super godt i dag. Ungerne fik lov til at bestemme hvordan dagen skulle starte ud. De besluttede at formiddagen skulle bruges på legepladsen her ved siden af ferielejligheden, ved stranden og på legepladsen ved snogebæk. Området her omkring Balka er nemlig virkelig skønt, og lige noget for børn.
På legepladsen er favoritten blevet boldbassinet – det er simpelthen det fedeste, og de har ikke snakket om andet siden vi tog derfra i går. Efter legepladsen gik vi ned på stranden. Det tager kun 2 minutter, og så gik vi langs stranden til snogebæk hvor vi legede på legepladsen. Det er en skøn legeplads, som vi altid besøger når vi er på Bornholm.
Balka ligger helt fantastisk, tæt på stranden og også med god mulighed for at handle ind i Snogebæk. Her findes også det skønneste røgeri, hvor vi igår købte fisk med hjem til frokosten.
Balka ligger også tæt på Dueodde, og et sted vi altid besøger er Dueodde Steakhouse. Mest fordi de har nogle kæmpe store bøffer, som Rasmus især er glad for. Denne gang valgte han dog at “nøjes” med 500 gram bøf – det var jo kun frokost 😉
Bøfferne var perfekt stegte, møre og lækre og med fint tilbehør, også børnenes mad var rigtig fin, og vi elsker den stemning der er på restauranten. Børnene kan bruge lang tid på at kigge på alle de fine ting, og der er afslappet og hyggelig stemning.
Eftermiddagen brugte vi på middelaldercenteret. Endnu et sted vi besøger for første gang, men bestemt ikke sidste gang. Især Johannes var begejstret for centeret, der bød på forskellige dyr, masser af ridderudstyr, fine huse, borg og en halmlabyrint. Derudover var der mange forskellige middelalderaktiviteter man kunne prøver kræfter med, og vi havde en virkelig sjov eftermiddag.
Efter en lang dag er vi landet i vores ferielejlighed igen. Vi har smidt benene op, spist lidt nem aftensmad, og vil nu hygge os med en lækker og sommerhusvenlig kage. Den er ovenikøbet tilsat lidt lækre bornholmske karameller fra Karamel Kompaniet.
Her er opskriften på chokoladekage med karamel i kop. Hvis du ikke vil bruge karameller, kan du i stedet tilsætte hakket chokolade eller hakkede nødder.
I formiddags startede vi dagen ved Lilleborg i Almindingen. Her gik vi en dejlig tur, og oplevde borgruinen og den skønne skov bagved. Bagefter gik vi endnu en tur i Almindingen og nød stilheden og den store skov.
Efter masser af frisk luft meldte sulten sig, og vi kørte til Allinge, hvor vi spiste frokost på Nordbornholms Røgeri. Vi har fået mange anbefalinger om at besøge dette sted, og da vi aldrig havde besøgt netop dette røgeri før, skulle det selvfølgelig prøves.
Vi blev bestemt ikke skuffede. Nordbornholms røgeri bød på en virkelig lækker fiskebuffet, med et stort udvalg af hjemmerøgede fisk, salater, store flotte rejer, fiskefileter, friskefrikadeller, forskellige varianter af sild og et hav af andre lækre retter. Vi fik desværre ikke smagt på det hele, men alt hvad vi smagte var virkelig lækkert. Det var både vi voksne og børnene enige om. Børnene var især vilde med de friterede blæksprutteringe, den varmrøgede laks og rejerne. Vi voksne var begejstrede for den koldrøgede laks, rejesalat og den skønneste laksemousse med varmrøget laks. Sammen med buffeten var der lækkert brød, og en fantastisk udsigt ud over havet og klipperne udenfor. Helt perfekt på en blæsende men solrig efterårsdag som idag.
Eften en skøn frokost bød buffeten også på en isbar med både dejlig is med forskellige smage, softice og selvfølgelig lækre toppings og saucer. Der gik lidt barn i os alle, og vi fik alle lavet lækre isdesserter, selvom vi næsten ikke kunne spise mere.
Noget af det vi har talt mest om siden sidst vi var på Bornholm, og noget af det Johannes har glædet sig allermest til, var at komme ud og finde Muse-Mark i skoven ved Hareløkkerne.
Det er en oplevelses-rute igennem skoven for børn. Her skal man hjælpe Muse-Mark igennem skoven og hjem til sit musehus. Undervejs møder man hans fjender og andre træfigurer igennem skoven. Til hver figur hører en historie, som man hører på sin smartphone.
Johannes kan tydeligt huske da vi besøgte ruten for første gang for over et år siden, og han har virkelig glædet sig til at komme tilbage. Han levede sig faktisk endnu mere ind i det denne gang, og Ellen var også helt klar på eventyret. Hvis du besøger Bornholm med mindre børn, så er Musestien og naturlegepladsen ved Hareløkkerne, som ligger i lige ved siden af, bestemt et besøg værd. Her er også mulighed for at overnatte i shelters hvis I er til det.
Aftensmaden i dag blev til en hurtig æggekage hjemme i lejligheden, da vi stadig var ret mætte efter den gode frokost. Efter aftensmaden kørte vi mod Hammershus.
I dag holdt Beredskabsstyrelsen nemlig lysøvelse ved Hammershus, og det betød at man kunne opleve hele den store borgruin oplyst. Det kunne vi selvfølgelig ikke gå glip af, og det var da også en vildt flot og anderledes måde at opleve Hammershus på.Vi var dog ikke de eneste der havde fået den ide, og der var virkelig mange mennesker ved Hammerhus her til aften. Det var dog stadig en perfekt måde at afslutte en dejlig og solrig efterårsdag på på Bornholm.
I dag havde vi besluttet at tage en hviledag, og blive her i lejligheden og her omkring Balka. Dagen startede lidt diset og småkold, men det afholdt os ikke for at bruge lidt tid her i området. Børnene er virkelig blevet glade for legepladsen og stranden, og det er fantastisk at man lige kan smutte rundt om hjørnet, og så er man ved Snogebæk Røgeri, hvor man kan købe lækker frokost med hjem.
Efter frokosten fik vi lyst til kage. Sådan en efterårsdag kalder bare på ølkage, men da vi bor i ferielejlighed, lavede vi en hurtig version i kop i mikroovnen. Den blev bare virkelig god, og vi brugte en lækker mørk øl fra Svaneke Bryghus – Vi er jo på Bornholm. Opskriften skal du ikke snydes for…
Vi elsker ølkage, og der findes ikke noget som en friskbagt skive ølkage med et gode lag koldt smør på. Her får du en version i kop, som kan laves på max 3 minutter og bages i mikroovn.
Efter en dejlig eftermiddagskage slappede vi af med lidt TV i lejligheden og blev enige om at køre ud og spise aftensmad.
Vi har fået flere anbefalinger om at besøge Pakhuset i Svaneke, så her spiste vi aftensmad i dag. Vi voksne fik begge en klassisk plankebøf, og børnene delte en pizza. Det var en dejlig middag, god betjening, hurtig service og man får virkelig meget for pengene her. Det er et dejligt sted at besøge med børn, og vores børn var virkelig glade for at kunne tegne flotte tegninger inden maden kom, og den ballon de begge fik med hjem og legede med indtil de skulle i seng. Nu vil vi voksne også smide benene op, og lade op til en ny dag i morgen.
Formiddagen blev brugt på en tur op til Rytterknægten, og selvfølgelig skulle vi også op i tårnet fra 1856. Efter tårnet gik vi en tur rundt i skoven, og selvom det småregnede var skoven smuk og børnene nød at løbe rundt i det kuperede terræn.
Vi kørte til Ekkodalen, hvor vi havde bestilt bord på Café Genlyd for at prøve den berømte genlyds-tartelet. 500 grams tartelet – det er altså ikke for sjov. Selvfølgelig tog både Rasmus og Johannes kampen op – Johannes nåede dog ikke helt i mål. Men han gjorde et ihærdigt forsøg. Vi fik at vide at de langer mellem 35.000 og 40.000 kæmpe-tarteletter over disken om året! Det er altså virkelig en ordenlig stak! Men de var virkelig også gode, og bestemt en sjov oplevelse.
Efter den store frokost tog vi en tur i Ekkodalen for at gå en tur. Vi endte med at gå hele vejen rundt om Ekkodalen, og det blev alligevel til en del kilometer i de små ben.
På vejen hjem besøgte vi Torvehal Bornholm i Rønne. Her fik vi købt et lager af vores ynglings-varer fra Bornholm, og også lidt nye ting vi ikke har prøvet før. Torvehallen er et besøg værd hvis du vil shoppe masser af lækre bornholmske produkter på ét sted. Der er god stemning, og også en café med mulighed for at spise lidt god mad.
Vi bor så dejligt her i Balka. Og så er det tæt på Snogebæk, som har et skønt Røgeri. Ellen ville have røget laks til aften, så vi smuttede hurtigt forbi røgeriet og fik købt et stykke varmrøget laks og nogle af de gode fiskefrikadeller med remoulade til aftensmaden. Simpelt og godt. Når man bare har god fisk, behøver man ikke så meget mere for at få et godt måltid mad.
Dagen startede regnfuldt, og vi besluttede at i dag ville være en perfekt dag til at besøge Naturbornholm ved Aakirkeby. Johannes glædede sig til at komme derop og se dinosaurerne, og vi kørte afsted og var der til åbningstid kl. 10.
Udstillingen og hele centeret overgik vores alle sammens forventninger, men vi havde heller ikke læst så meget op på stedet inden vi tog afsted. Der var film, masser af forskellige udstillinger med godt information og spændende dyr. Der var masser af sjove aktiviteter for børnene både ud og inde, og vi brugte hurtigt nogle timer her.
Børnene var specielt glade for at se filmen “Tidsrejsen” hvor vi så Bornholm tilbage i tiden. Vi var faktisk over 1700 milloner år tilbage i tiden. Johannes og Ellen var dybt opslugte af filmen, og vi nød alle sammen at gå igennem udstillingen bagefter og hele vejen tilbage til nutiden.
På trods af det halvdårlige vejr, brugte vi også lang tid udenfor, hvor børnene kørte i elbiler, legede med kartoffelmelsslim, gravede efter fossiler og kiggede på kæmpestore dinosauere.
Efter en formiddag hos Naturbornholm, var vi alle sultne, og vi slog et smut forbi Bakkarøgeriet. Her har vi på tidligere besøg på Bornholm ofte spist, og det skulle vi selvfølgelig også nå denne gang.
Vi nød en dejlig frokost, hvor vi alle 4 fisk en ordenlig portion fish n’ chips. Dejlig sprød fisk med lækre fritter og masser af dyppelse til. Vi var alle 4 glade og mere end mætte da vi trillede derfra.
Da vi kom hjem brugte vi tid på legepladsen og stranden, vi må nyde den sidste dag her, vi skal nemlig videre i morgen. Vi er ellers blevet rigtig glade for området her.
Aftenmaden blev spist hjemme i lejligheden, og var en nem og dejlig pastaret med persille, citron, bacon og champignon. Selvfølgelig lavet med bornholmsk pasta fra Pastariget.
I dag kom dagen hvor vi skulle flytte fra den skønne lille ferielejlighed til et sommerhus tættere på Rønne. Det er sjovt at få lov til at opleve begge steder på samme ferie, og selvom børnene og vi har været virkelig glade for området ved Balka, er jeg sikker på vi også vil nyde det lille hus i skoven.
Efter vi havde fået pakket bilen og havde forladt lejligheden, kørte vi på svampejagt. Vi har haft så store forventninger til de svampe vi skulle finde her på Bornholm, men vi har vist ikke fundet de rigtige steder endnu, i hvert fald er det ikke blevet til mere end et par håndfulde. Og ingen trompetsvampe endnu, som vi ellers kigger med lys og lygte efter.
Efter den lidt skuffende svampetur, flyttede vi ind i det nye sommerhus. Et lille fint hus i skoven. Her var koldt da vi kom, men brændeovnen blev tændt op, og vi fik hurtigt varmen. Nu har sommerhusstemningen bredt sig, og vi tuller alle rundt helt nede i gear og nyder ferien.
På vores køretur i dag fandt vi et kastanjetræ, og vi samlede selvfølgelig nogle gode håndfulde til aftensmaden. Vi elsker nemlig kastanjer, både børn og voksne. Hvis man ikke selv er så heldig at komme forbi et træ, ja så kan man købe spise-kastanjer mange steder også lige for tiden. Vi fandt også nogle italienske i Lidl her på Bornholm.
Det er ikke svært at tilberede spise-kastanjer – når de er bagte, så skal skallerne pilles af, og de spises med masser af koldt smør og groft salt. Det er en hyggelig spise, og man sidder ved bordet og piller kastanjerne mens man spiser. Vi spiste dem som en del af et tapas-måltid med godt brød, skinke, pesto, oste og oliven.
Her til eftermiddag har vi bagt skønne æbleroser. Vi kom nemlig forbi et skønt vildt æbletræ og tog en håndfuld med hjem. Æbleroserne er super nemme at lave, og det er gode sommerhus kager, fordi man ikke skal bruge ret mange ingredienser.
I skal selvfølgelig ikke snydes for opskriften på de lækre æbleroser, så den kommer her.
Vi har ellers været lidt fyldt op på kage, men idag kom lysten tilbage. Vi besøgte nemlig Fru Petersens Cafe og det helt store kagebord for et par dage siden. Wow det var virkelig lækkert. Det skal du bestemt love mig at prøve hvis du kommer til Bornholm. Vores favoritter var helt klart den gode gammeldags æblekage, chokolademousse og så var børnene imponerede over de fine lagkager.
Vi nåede desværre ikke at smage alle kagerne, men dem vi smagte var alle gode, og vigtigst af alt så smagte de hjemmelavede og så hjemmelavede ud. Derudover var der masser af venligt serveringspersonale, som var så fint klædt på, at man skulle tro man var med i Badehotellet. Omgivelserne var meget hyggelige, og de gamle stuer emmede af gode historier og dejlig stemning. Vi kommer bestemt tilbage en anden gang igen.
En af de andre gode opdagelser vi har gjort os mens vi har været her denne gang er den fantastiske mousserende vin fra Vingården Lille Gadegård. Vi har smagt ribsvin og solbærvin, ribs var klar favorit, og vi har købt os et mindre lager med hjem. Eller nu må vi se om de holder til vi skal hjem. Gode er de i hvert fald.
Nu er ferien ved at nå sin afslutning. Vi har set og spist en masse på denne tur, men nu er vi alle 4 også ved at være klar til at komme hjem igen. Dog suger vi lige det sidste til os, og nyder de sidste dage her på solskinsøen. I dag besøgte vi Hammeren fyr og gik en tur ved søerne. Wow hvor er der altså bare utroligt smukt, og vejret var helt i top så vi klager ikke.
Er du klar til din egen ferie på Solskinsøen?
Har du hentet vores samlede guide Bornholm for Madelskere, som du kan printe ud og tage med på din ferie?
Så har du et overblik over alle de steder (både natur, oplevelser og spisesteder) du skal huske at besøge mens du er på øen.
Vi ønsker dig en fantastisk ferie på Bornholm, som efter vores mening er et af de skønneste steder i Danmark. Ja måske endda i verden.
Kærlig hilsen Rasmus og Tina
Redaktionen består af:
Tina Westergaard Møller
Rasmus Juul Møller
Alt tekst og alle billeder på denne hjemmeside tilhører Madformadelskere – Du må under ingen omstændigheder bruge vores materiale i hverken privat eller kommercielt henseende. Overtrædelse vil udløse et krav om kompensation.