Madformadelskere / Aftensmad / Hverdagsmad / Indisk kylling i karry

Indisk kylling i karry

Af:

Rasmus Juul Møller

Opdateret:

Udgivet:


Indisk kylling i karry. Inderne kan bare noget med krydderier, og vi er vilde med det! Jeg elsker smagen, og selv på en lummer sommeraften, så er det bare lækkert. Når duften af krydderierne breder sig på terrassen eller i køkkenet, så kan man ikke andet end at glæde sig til aftensmaden.

Den her opskrift på en rigtig nem Indisk karry med kylling, var egentlig lidt et eksperiment. En travl dag og ikke så meget tid i køkkenet, så det skulle ikke stå og simre i flere timer. Normalt ville jeg bruge langt mere tid på at lave en rigtig Indisk curry, men den her har masser af smag og fylde, til trods for at den kun tager en time at lave.

Vi spiser normalt ris til, men naanbrød, lavash og en god raita som tilbehør kan også anbefales.

Indisk kylling i karry serveret med ris og lime.

Mere hverdagsmad

Opskrift

Indisk kylling i karry

4.15 fra 7 stemmer
Indisk curry med kylling og kokosmælk. Det er en hurtig karryret, men den smager altså virkelig godt, og kan laves som hverdagsmad også.
Forb. tid 10 minutter
Tilb. tid 50 minutter
Samlet tid 1 time
Antal4 personer

Ingredienser
 

  • 600 g Kyllingebryst
  • 2 dl yoghurt, natural
  • 100 g Smør
  • 1 Løg
  • 2 spsk Frisk ingefær
  • 3 fed Hvidløg
  • 1 ds Kokosmælk
  • 1 ds Hakkede tomater
  • 1 ½ spsk Sukker
  • 1 spsk limesaft
Krydderier
  • 1 spsk Karry
  • 1 spsk Garam masala
  • 1 spsk Stødt koriander
  • 1 spsk Stødt gurkemeje
  • 1 tsk Stødt spidskommen
  • 1 tsk Chiliflager, eller efter smag
  • 3 tsk salt
  • Peber, efter smag

Fremgangsmåde
 

  1. Rens kyllingebrysterne for sener og fedt, og skær dem i mundrette stykker.
    600 g Kyllingebryst
  2. Bland alle krydderierne i en skål med yoghurten. Kom kyllingestykkerne ned i yoghurtmarinaden og vend det hele godt sammen.
    1 spsk Karry, 1 spsk Garam masala, 1 spsk Stødt koriander, 1 spsk Stødt gurkemeje, 1 tsk Stødt spidskommen, 1 tsk Chiliflager, 3 tsk salt, Peber, 2 dl yoghurt
  3. Hak løget. Hak hvidløget fint. Skræl ingefæren og riv den fint.
    1 Løg, 2 spsk Frisk ingefær, 3 fed Hvidløg
  4. Smelt ⅓ af smørret i en gryde. Svits de hakkede løg ved middel varme til de er blevet klare. Tilsæt derefter ingefær og hvidløg og svits det yderligere 2-3 minutter.
    100 g Smør
  5. Når løg, ingefær samt hvidløg er svitset, tilsættes stykkerne af kylling samt al marinaden. Lad det stege ved jævn varme i ca. 5 minutter.
  6. Tilsæt derefter kokosmælk, hakkede tomater, sukker samt det resterende smør. Lad det simre ved jævn varme i ca. 30-40 minutter, eller til det er kogt ind til den ønskede konsistens. Husk at røre rundt, så det ikke brænder på. Tilsæt limesaft og smag til med salt og peber.
    1 ds Kokosmælk, 1 ds Hakkede tomater, 1 ½ spsk Sukker, 1 spsk limesaft
  7. Mens retten står og koger ind, kan ris eller andet tilbehør tilberedes.

Næringsindhold

Serving: 1portionKalorier: 435kcalKulhydrater: 14gProtein: 35gFedt: 27gMættet fedt: 15gKolesterol: 156mgNatrium: 2133mgKalium: 798mgFibre: 2gSukker: 8gA-vitamin: 883IUC-vitamin: 7mgCalcium: 109mgJern: 2mg

Madelskernes Tips

Ingrediensnoter

Kylling – Vi bruger kyllingebryst men du kan også bruge udbenede lår hvis du hellere vil det. 

Serveringsforslag

Retten serveres med kogte ris, naanbrød eller lavash og raita.
Har du prøvet opskriften?Fortæl os hvad du synes om den!
Indisk kylling i karry serveret med ris og lime.

Flere indiske retter med kylling

4 kommentarer til “Indisk kylling i karry”

  1. 5 stars
    Virkelig fin krydderiblanding med tilpas styrke til indisk mad – jeg supplerede opskriften med babymajs, ananastern, gulerødder og forårsløg. Det blev meget vellykket. 🙂

    Svar
    • Hej Marie.

      Hvor dejligt at høre! Det er altid sjovt når man kan sætte sit eget præg på opskriften, tusind tak fordi du deler dine ideer med os.
      Mvh Tina

      Svar
  2. 5 stars
    Super lækket.😋
    Familien var vilde med den. Vi syntes dog alle at det mere var en rigtig god butter chicken end det smagte som en karry ret. Men pyt, det skal laves igen. Næste gang med frisk koriander og mango som tilbehør 😋😋

    Svar
    • Hej Morten.

      Du har ret. Men når det så er sagt, så vil jeg helt klart anbefale dig at prøve vore opskrift på Butter Chicken,
      så er du ikke i tvivl om et der er noget forskel på smagen af de 2 retter. Det er måske også tiltrængt med noget helt andet ovenpå Mortens aften 🙂

      De bedste Hilsner

      Rasmus – Mad For Madelskere

      Svar
4.15 from 7 votes (5 ratings without comment)

Skriv en kommentar

Opskriftsvurdering





Om madformadelskere

Redaktionen:
Tina Westergaard Møller
Rasmus Juul Møller

Mad for Madelskere udgives af:
WM Media
CVR: 38046799
Egevej 3, 6520 Toftlund

[email protected]

Rettigheder

Alt tekst og alle billeder på denne hjemmeside tilhører Madformadelskere – Du må under ingen omstændigheder bruge materiale fra vores hjemmeside eller sociale medier uden skriftlig aftale. Overtrædelse vil udløse et krav om kompensation.