Madformadelskere / Frokost / Wraps / Wraps med kylling

Wraps med kylling

Af:

Tina Westergaard Møller

Opdateret:

Udgivet:


Det kan være en udfordring at blive ved med at finde på ideer til madpakke til børnene. I dag får I vores opskrift på lækre og nemme wraps med kylling, bacon og grøntsager. Perfekte i madkassen til både børn og voksne.

Herhjemme elsker børnene at få sådan en rulle med i madpakke i skolen og børnehaven, men de er også super gode at tage med på picnic, strandturen eller køreturen. De er nemlig nemme at spise, og kan laves færdige hjemmefra.

Vi plejer at skære hver tortillapandekage med fyld over i to dele, så er den lidt nemmere at håndtere, også for børnene. Du kan sagtens samle rullerne om aftenen, så de er klar til madpakken, men tortillaerne vil suge noget af væsken fra fyldet og blive lidt blødere. Det synes vi ikke gør noget, de er stadig skønne.

wraps med kylling, mayonnaise og grøntsager til madpakken.

Flere madpakkeideer

Opskrift

Wraps med kylling

5 fra 2 stemmer
Kyllingewraps med bacon og grøntsager er skønne i madpakken til både børn og voksne. Brug en rest kylling eller kog et par kyllingebryster, så er der nem og lækker frokost til alle. Du kan skifte salat og grøntsager ud med andre typer hvis du synes.
Forb. tid 10 minutter
Tilb. tid 10 minutter
Samlet tid 20 minutter
Antal4 stk

Ingredienser
 

  • 300 g kyllingebryst
  • 125 g bacon
  • 4 tortillapandekager
  • 1 dl mayonnaise
  • 1 fed hvidløg
  • Salt
  • Peber
  • 60 g rucola
  • ½ agurk

Fremgangsmåde
 

Forberedelse af fyld
  1. Del hvert kyllingebryst i to, og kom dem i en gryde med rigeligt kogende, saltet vand. Lad kyllingen koge i 10 minutter eller til den er gennemkogt. Lad den herefter køle ned, og skær den i mindre stykker eller træk kyllingen fra hinanden med to gafler.
    Hvis du har en rest kogt eller stegt kylling, kan du sagtens bruge det.
    300 g kyllingebryst
  2. Steg baconen sprød på en pande. Læg den herefter på køkkenrulle, så den kan dryppe af.
    125 g bacon
  3. Vask salat og agurk, og skær agurken i strimler.
    60 g rucola, ½ agurk
  4. Bland mayonnaise og presset hvidløg, og smag til med salt og peber.
    1 dl mayonnaise, 1 fed hvidløg, Salt, Peber
Samling af wraps
  1. Smør en tortillapandekage med mayonnaisen.
    4 tortillapandekager
  2. Fordel rucola ud over, og herefter stykker af kylling, bacon og agurk. Rul wrappen stramt sammen, og pak den ind i madpapir.
  3. Skær eventuelt wrappen over på midten, og nu er den klar til madpakken.

Næringsindhold

Serving: 1wrapKalorier: 485kcalKulhydrater: 18gProtein: 23gFedt: 35gMættet fedt: 8gFlerumættet fedt: 14gEnkeltumættet fedt: 11gTransfedt: 1gKolesterol: 79mgNatrium: 1245mgKalium: 500mgFibre: 1gSukker: 3gA-vitamin: 433IUC-vitamin: 5mgCalcium: 70mgJern: 2mg

Madelskernes Tips

Ingrediensnoter

Kylling – Vi bruger kyllingebryst, som vi koger. Du kan også stege det, eller bruge en rest kylling fra aftensmaden.
Bacon – Kylling og bacon er bare gode venner. Du kan bruge almindeligt bacon eller kalkunbacon hvis du synes.
Salat – Vi bruger rucola, men andre typer af salat kan også bruges.
Mayonnaise – Du kan lave din egen eller købe en færdiglavet mayo. Vi kommer lidt hvidløg i, men det kan springes over hvis dine børn ikke er til hvidløg.
Agurk – Det er en grøntsag vores børn er glade for. Du kan også bruge peberfrugt eller andre grøntsager hvis du synes.

Serveringsforslag

Wraps er fantastiske i madpakke eller picnickurven. De er også lækker frokost i weekenden eller nem aftensmad til de dage hvor familien måske spiser på forskellige tidspunkter på grund af sport og fritidsinteresser. 
Vi tager også ofte wraps med når vi skal til skolearrangementer, det er nemlig noget de fleste kan lide, og så er det nemt at spise.
Har du prøvet opskriften?Fortæl os hvad du synes om den!

2 kommentarer til “Wraps med kylling”

5 from 2 votes (1 rating without comment)

Skriv en kommentar

Opskriftsvurdering





Om madformadelskere

Redaktionen:
Tina Westergaard Møller
Rasmus Juul Møller

Mad for Madelskere udgives af:
WM Media
CVR: 38046799
Egevej 3, 6520 Toftlund

[email protected]

Rettigheder

Alt tekst og alle billeder på denne hjemmeside tilhører Madformadelskere – Du må under ingen omstændigheder bruge materiale fra vores hjemmeside eller sociale medier uden skriftlig aftale. Overtrædelse vil udløse et krav om kompensation.