Drivhuset bugner lige nu med lækre tomater. Både grønne og røde. Hvis du vil prøve at bruge nogle af de grønne tomater på en rigtig lækker måde, så vil vi anbefale dig at lave syltede grønne tomater med vanilje.
Vaniljesyltede grønne tomater er en dejlig måde at bruge nogle af de grønne umodne tomater på. Både fordi det gør at de kan gemmes i rigtig lang tid, men også fordi det bare smager skønt. Man kan spise dem til stege og kødretter, ligesom man vil gøre med surt. Disse tomater smager dog sødligt og meget delikat.
Du kan også servere vaniljesyltede grønne tomater til tapas eller ostebordet, hvor de bidrager med syrligt og sødt.

Mere hverdagsmad
Ingredienser
Fremgangsmåde
- Først skal du flå de grønne tomater. Skær stilken fra tomaterne (der hvor de har sidder fast på på planten) og skær et kryds i den anden ende af tomaten. Kom tomaterne i kogende vand indtil skindet slipper. Det tager cirka 3-5 minutter. Tag herefter tomaterne op af vandet og lad dem køle af et øjeblik. Brug en lille urtekniv, og flå skindet af tomaterne. Hvis nogen af tomaterne er meget store, kan de deles i 2.500 g grønne tomater
- Kog lagen sammen af eddike, vand, sukker, brun farin og vaniljepasta. Kog det hele op under omrøring indtil sukkeret er helt opløst. Skru ned på lav varme, og kom tomaterne i lagen. Lad dem småsimre i lagen i 3-5 minutter alt efter størrelse.1 dl eddike, 1 dl vand, 200 g sukker, 60 g brun farin, 1 tsk vaniljepasta
- Rengør et glas i kogende vand, og skyl det i atamon. Kom de bløde grønne tomater op i glasset og hæld den kogende lage over. Luk straks glasset og lad det køle ned inden du sætter det på køl. Lad tomaterne trække 1 uges tid inden du åbner dem, hvis du altså kan vente.