Når kagesulten melder sig, er der ikke meget tid til tålmodighed — hverken for børnene eller os voksne. Chokoladekage i kop er vores go-to-løsning, når der er brug for noget sødt på rekordtid.
Den er færdig på under 3 minutter i mikroovnen og smager af helt klassisk, svampet chokoladekage. Vi har bagt den en del herhjemme, særligt i perioder hvor vi alle er samlet og hygger os i køkkenet. Børnene elsker den, fordi de ikke behøver at vente — og det er jo svært at slå!
Opskriften er oprindeligt lavet med olie, men vi har siden skiftet til smør, fordi det giver en markant bedre smag. Du kan sagtens spice kagen op med hakkede valnødder, chokoladestykker eller M&M’s i dejen. Server den som dessert med en kugle vaniljeis, eller lad ungerne pynte den med glasur og krymmel — det er altid et hit.
Prøv også: Brunsviger i kop

Flere søde sager
Ingredienser
Udstyr
Fremgangsmåde
- Kom smørret i en kop og smelt det i mikroovnen.40 g smør
- Tilsæt alle de andre ingredienser, og pisk dejen sammen med en gaffel til den er jævn og uden klumper.4 spsk mælk, 3 spsk hvedemel, 3 spsk sukker, 2 spsk kakao, ¼ tsk bagepulver
- Bag kagen ved fuld effekt (1000w) i 90 sekunder i mikroovnen. Spis straks.
Næringsindhold
Madelskernes Tips
Ingrediensnoter
Smør – Vi har da vi udviklede opskriften, oprindeligt lavet den med smagsneutral olie, men vi har efterfølgende skiftet olien ud med smør. Ganske enkelt fordi det giver en bedre smag synes vi. Kakao – Det er rigtig bagekakao du skal bruge. Bagepulver – Bagepulveret får kagen til at hæve og blive lækker og luftig. Hvedemel – Brug helt almindeligt hvedemel. Sukker – Almindeligt hvidt sukker eller rørsukker. Mælk – Jeg bruger som regel letmælk, men har også brugt sødmælk og skummetmælk med godt resultat.Udstyr
- Mikrobølgeovn
- En stor kop eller en ramekin — det vigtigste er at beholderen kan tåle at komme i mikrobølgeovnen.
Tips til den perfekte kopkage
Alle mikroovne er forskellige og varmer med forskellig effekt, så din kage kan kræve 15 sekunder kortere eller længere tid end angivet. Hvis kagen bliver tør, skal du give den 15 sekunder kortere tid næste gang — den skal kun lige akkurat være færdigbagt. Brug altid måleskeer når du måler ingredienserne af. Der er stor forskel på korrekte måleskeer og de spiseskeer vi spiser med, og det kan have stor betydning for resultatet. Smørret kan erstattes med 3 spsk smagsneutral olie, men smagen bliver et hak bedre med rigtigt smør. Du kan gøre kagen ekstra lækker ved at tilsætte hakket chokolade, hakkede valnødder eller M&M’s i dejen.Serveringsforslag
- Spis den en aften, når den lille lækkersult melder sig.
- Bag en lille kage til morgenmaden på ungernes fødselsdag og pynt med flag — verdens hurtigste fødselsdagskage, der med garanti vil bringe glæde.
- Kom en kugle vaniljeis ovenpå den færdige chokoladekage og lad den smelte lidt ned over kagen — det fungerer super godt som dessert efter et godt måltid mad.
- Lad ungerne pynte deres egen kage med glasur og krymmel.
- Drys med flormelis eller lav en simpel glasur af flormelis og vand.





Hej mad for madelskere!
Jeg har idag lavet jeres chokoladekage i kop. Den smagte rigtig godt!
Jeg vil bare lige spørge om, det er meningen, at den bliver ret tør efter få minutter? Min kage lignede lidt en masse små jordklumper?
Kan det være, at den mon har fået for meget I mikroovnen?
Har du nogle gode råd i forhold til, hvilken olie man skal bruge? Jeg brugte en olivenolie, men den smagte meget af olie.
Knus Boline
Hej Boline
Tak for din besked.
Den skal helst spises med det samme, eller bliver den hurtigt lidt kedelig. Når det så er sagt lyder det til den måske har fået lidt for meget. Giv den 10 sekunder mindre næste gang og se om det ikke bliver bedre 🙂
Vi bruger en smagsneutral olie for eksempel solsikkeolie, det er ikke så rart med smagen af olivenolie i en chokoladekage.
Håber det hjælper dig.
Mvh Tina
Min chokoladekage i kop var først meget blød, men blev meget smuldrene og tør efter få minutter. Er der meningen? Kagen smagte ellers udemærket, og den var super hurtig at lave.
Min kage fik 2 minutter i ovnen, da den var rå efter 90 sek.
Jeg er også i tvivl med konsistensen. Kan du give nogle gode råd?
Er en kop fint eller er det bedre med en ramekin? Jeg brugte en ramekin, men dejen kunne ikke være deri, da jeg blandede det hele sammen, så jeg skiftede til en kop.
Hej Gunilla
Tak for din kommentar.
Det lyder som om den måske har fået lidt for længe. Gav du den på fuld effekt i mikrobølgeovnen? Den skal helst have 1000 watt i 90 sekunder for at blive hurtigt bagt uden at blive tør. Hvis den får længere tid ved lavere effekt bliver den ret smuldrende.
Jeg bruger en stor ramakin, men en kop kag også sagtens bruges 🙂
Håber det hjælper dig.
Mvh Tina
Smager ok men synes den er lidt kedelige og tør. Men den var super hurtig at lave og meget nemt, mange tak for opskriften.❤️
Hej Cecilie
Selv tak. Prøv at give kagen 10 sekunder kortere tid næste gang. Det er lige med at finde den korrekte tid, for giver man den for længe vil den blive tør. Det er meget forskelligt fra mikroovn til mikroovn hvor længe den skal have 🙂
God weekend!
Kh Tina, madformadelskere.dk
Ligger tæt op af min standard opskrift.
Råd til dem der oplever en tør kage efter x antal min, bag den kortere i micro, da den bager videre i langt højere grad end en normal kage, smid evt noget chokolade i for fugt.
Og en gang is på toppen er aldrig dårligt.
Plus brug gamle nutella, marmelade etc. Glas med rester
Hej Jen
Tak for din besked og dine gode råd 🙂 De er hermed givet videre.
Mvh Tina, Madformadelskere.dk