Madformadelskere / Sรธde sager / Kager / Mormors banankage i bradepande

Mormors banankage i bradepande

Af:

Tina Westergaard Mรธller

Opdateret:

Udgivet:


Banankage med chokolade bagt i bradepande er en lรฆkker kage som bรฅde store og smรฅ er glade for herhjemme. Det er en perfekt mรฅde at fรฅ brugt de overmodne bananer pรฅ, og sรฅ gรธr bananerne bare at det er en svampet og lรฆkker mundfuld. Lรฆs med her og fรฅ vores (eller mormors) opskrift pรฅ banankage i bradepande.

Banankage med chokolade er altid et hit bรฅde hos bรธrn og voksne. Det er en god og svampet kage, der holder sig lรฆkker i flere dage uden at blive tรธr. Prรธv evt. ogsรฅ at lave den med chokoladestykker i dejen, eller bag den som smรฅ lรฆkre bananmuffins. De smรฅ muffins er gode til at dele ud i bรธrnehaven eller i skolen til bรธrnefรธdselsdag.

Tip

Hel bradepandefuld banankage

Vil du lave banankagen i en af de store bradepander fra ovnen? Det kan du nemlig sagtens!

Sรฅ skal du bare doble opskriften her pรฅ siden, altsรฅ gange alle ingredienderne med to. Kagen skal bages i ovnen ved 175 grader almindelig over- og undervarme i 35-40 minutter.

banankage i hel brandepande.

Prรธv ogsรฅ: Chokoladekage med banan

banankage i bradepande med chokolade pรฅ toppen.

Flere sรธde sager

Opskrift

Banankage i bradepande

5 fra 6 stemmer
Nem opskrift pรฅ lรฆkker og svampet banankage med chokolade pรฅ toppen! Den bages i en lille bradepande, og er perfekt at tage med til uddeling eller pรฅ skovturen.
Forb. tid 10 minutter
Tilb. tid 40 minutter
Samlet tid 50 minutter
Antal15 stykker

Ingredienser
 

  • 280 g Sukker
  • 6 ร†g
  • 1 vaniljestang
  • 150 g Smรธr
  • 250 g Hvedemel
  • 2 tsk bagepulver
  • 3 bananer, gerne godt modne
  • 150 g mรธrk chokolade, hakket eller knapper

Fremgangsmรฅde
 

  1. Tรฆnd ovnen pรฅ 175 grader over- og undervarme.
  2. Pisk sukker og รฆg godt sรฅ det bliver tykt og skummende.ย 
    280 g Sukker, 6 ร†g
  3. Tilsรฆt derefter vaniljekorn fra vaniljestangen. Smelt smรธrret i en gryde og sigt mel og bagepulver sammen. Tilsรฆt skiftevis mel/bagepulver og smeltet smรธr.
    1 vaniljestang, 150 g Smรธr, 2 tsk bagepulver, 250 g Hvedemel
  4. Nรฅr det hele er blandet godt sammen moses bananerne og vendes forsigtigt i dejen. 
    3 bananer
  5. Dejen hรฆldes derefter i en bradepande beklรฆdt med bagepapir pรฅ ca. 25×33 cm og bages ved 175 grader over- og undervarme i 40-45 min.ย Stik i kagen med en kรธdnรฅl eller gaffel, nรฅr der ikke hรฆnger dej ved, er den fรฆrdig.
  6. Sรฅ snart kagen tages ud af ovnen drysses den med hakket chokolade eller chokoladeknapper. Lad dem smelte nogle minutter, og smรธr sรฅ forsigtigt chokoladen ud. Lad kagen kรธle ned og server den for dem du holder af.
    150 g mรธrk chokolade

Nรฆringsindhold

Serving: 1stykkeKalorier: 311kcalKulhydrater: 42gProtein: 5gFedt: 14gMรฆttet fedt: 8gTransfedt: 1gKolesterol: 87mgNatrium: 164mgKalium: 201mgFibre: 2gSukker: 24gA-vitamin: 364IUC-vitamin: 2mgCalcium: 59mgJern: 2mg

Madelskernes Tips

Ingrediensnoter

Bananer –ย Bananerne mรฅ gerne vรฆre godt modne. Jo mere modne, jo sรธdere er de. Sรฅ overmodne bananer er bedst til banankage.
Chokolade – Jeg bruger hakker mรธrk chokolade. Mormors tip er her at bruge pรฅlรฆgschokolade hvis man ikke lige har andet, mormรธdre har jo altid pรฅlรฆgschokolade.ย 
Vanilje – I stedet for korn fra 1 vaniljestang kan du bruge 1 tsk vaniljepasta eller 1 tsk vaniljepulver. Du kan ogsรฅ erstattet 2 spsk af sukkeret med vaniljesukker.

Frysning

Kagen kan sagtens fryses ned hvis du ikke fรฅr spist det hele, ogsรฅ med chokolade pรฅ toppen. Hvis du ved pรฅ forhรฅnd at du vil fryse den ned, kan du eventuelt vente med at komme chokoladen pรฅ, da den kan blive en smule hรฅrd ved frysning.

Bag som muffins

Bag ogsรฅ dejen som bananmuffins. De er super gode til at dele ud til bรธrnefรธdselsdagen eller komme i fryseren til senere. Som muffins skal de bages i 15-18 minutter ved 175 grader over- og undervarme.

Bag banankage i springform

Denne opskrift kan du ogsรฅ bruge i en springform pรฅ cirka 22 cm i diameter, og bagetiden er cirka den samme. Vรฆlger du en stรธrre springform, sรฅ bliver kagen lavere, og sรฅ skal du nok reducere bagetiden lidt.

Udstyr til opskriften

Det eneste du fรฅr brug for til at bage denne banankage, er noget du kan piske รฆg og sukker med, og sรฅ en god bradepande til at bage den i.
Jeg pisker altid รฆg og sukker sammen i rรธremaskinen – vores Wilfa Probaker (reklamelink), men du kan ogsรฅ bruge en almindelig elpisker eller et piskeris hvis du har gode armmuskler!
Hvis du har en bradepande med lรฅg (reklamelink), er det super praktisk at bage kagen i den hvis du skal have den med. Ellers kan alle bradepander bruges, bare husk at beklรฆd den med bagepapir inden du hรฆlder dejen i, for at vรฆre sikker pรฅ at du kan fรฅ kagen op af formen, og den ikke sidder fast og gรฅr i stykker. Det ville vรฆre sรฅ รฆrgeligt!

Andre tilberedningsmetoder

Vil du tilberede samme lรฆkre banankage men pรฅ en hurtigere mรฅde, og helt uden at tage ovnen i brug? Sรฅ prรธv at lave vores opskrift pรฅ banankage i airfryeren.
Har du prรธvet opskriften?Fortรฆl os hvad du synes om den!

18 kommentarer til “Mormors banankage i bradepande”

  1. Passer opskriften til den bradepande som fรธlger med ovnen el de som ligner ildfastfade??
    og kan man bruge vanillesukker i stedet for stangen ? hvis ja hvor meget ca ?

    Besvar
    • Hej Michelle

      Bradepanden der er brugt her er 25×33 cm, sรฅ hvis du har noget der er tรฆt pรฅ den stรธrrelse vil det vรฆre fint. Det er ikke sรฅdan en stor en der fรธlger med ovnen.
      Ja, jeg ville skifte 1 spsk. almindeligt sukker ud med vaniljesukker.

      God fornรธjelse.
      Mvh Tina

      Besvar
  2. Jeg elsker banan kage fordi den har en helt speciel smag af banan og den smag kan man ikke fรฅ i andet end en banan.

    Besvar
  3. Hvis jeg skal lave denne kage i en stor bradepande, skal jeg double op? Synes bare 12 รฆg lyder lige i overkanten ๐Ÿ™‚

    Besvar
    • Hej Michelle

      Det tror jeg vil passe meget godt. Der er meget รฆg i denne kage, det er det der er med til at gรธre den lรฆkker svampet og saftig sammen med bananerne.

      God fornรธjelse med bagningen.
      Mvh Tina

      Besvar
      • Hej Jane

        Ja det kan du godt. Du kan bruge 1 tsk. vaniljepulver eller du kan erstatte 2 spsk. af sukkeret med vaniljesukker.

        God fornรธjelse
        Mvh Tina

        Besvar
  4. Hvordan kan tiden for den oprindelige opskrift vรฆre kortere end for en stor bradepande med dobbelt opskrift?

    Besvar
    • Hej Michelle

      Tak for dit spรธrgsmรฅl. Bagetiden afhรฆnger meget af hรธjden pรฅ kagen, og nรฅr du bruger den store form og en dobbeltportion, er den lige lidt lavere end en enkelt portion i den lille form. Det er dog altid en god ide at holde รธje og stikke med en kรธdnรฅl i kagen for at se hvornรฅr den er fรฆrdig. Alle ovne varmer lidt forskelligt ๐Ÿ™‚

      Mvh Tina

      Besvar
    • Hej Mario

      Det kommer an pรฅ hvor mange muffins du vil lave. Af denne portion vil du fรฅ omkring 15 muffins, selvfรธlgelig lidt afhรฆngig af hvor store de er.

      Mvh Tina

      Besvar
5 from 6 votes (4 ratings without comment)

Skriv en kommentar

Opskriftsvurdering





Om madformadelskere

Redaktionen:
Tina Westergaard Mรธller
Rasmus Juul Mรธller

Mad for Madelskere udgives af:
WM Media
CVR: 38046799
Egevej 3, 6520 Toftlund

[email protected]

Rettigheder

Alt tekst og alle billeder pรฅ denne hjemmeside tilhรธrer Madformadelskere โ€“ Du mรฅ under ingen omstรฆndigheder bruge materiale fra vores hjemmeside eller sociale medier uden skriftlig aftale. Overtrรฆdelse vil udlรธse et krav om kompensation.