Glasur med æggehvide

Af:

Tina Westergaard Møller

Opdateret:

Udgivet:


Når vi laver julesmåkager, cupcakes eller andre kager der skal pyntes med glasur, laver vi altid glasur med æggehvide, eller det der kaldes royal icing. Det giver en blank og flot glasur der tørrer flot op. Læs med her og få vores opskrift på den bedste glasur til dekoration.

Når ungerne laver småkager og julekager så er den sjoveste del af opgaven helt klart pyntningen. Der skal helst være farvet glasur i mange nuancer, krymmel og glitter.

De vil rigtig gerne kunne tegne med glasuren, og her er denne æggehvideglasur helt perfekt. Den holder formen godt når man rammer den rette konsistens, og så er den super nem at fylde i sprøjteposer og klippe et lille hul i enden, så børnene kan tegne med glasuren.

glasur med æggehvide og småkager

Flere søde sager

Opskrift

Glasur med æggehvide

4.67 fra 3 stemmer
Opskrift på nem glasur til dekoration af småkager og andre kager. Glasuren kan farves eller bruges som den er.
Forb. tid 5 minutter
Samlet tid 5 minutter
Antal1 portion

Ingredienser
 

  • 150 g flormelis
  • 40 g æggehvide
  • Evt. frugtfarve

Fremgangsmåde
 

  1. Kom flormelis og æggehvide i en skål.
    150 g flormelis, 40 g æggehvide
  2. Pisk med håndmixeren i cirka 5 minutter til glasuren bliver jævn og lidt sej og danner bløde toppe.
  3. Test konsistensen ved at sætte en lille top på et stykke bagepapir og se om den falder sammen til en jævn bobble/halvkugle på 5-10 sekunder. Er den for tyk, kan du komme lidt vand i for at justere konsistensen.
  4. Del evt. glasuren i mindre portion og farv dem enkeltvist i forskellige farver med nogle dråber frugtfarve.
    Evt. frugtfarve
  5. Kom glasuren på sprøjteposer og sprøjt den på kagerne, eller brug en teske til at dekorere dine småkager med.

Næringsindhold

Serving: 1portionKalorier: 604kcalKulhydrater: 150gProtein: 4gFedt: 1gNatrium: 69mgKalium: 65mgSukker: 147g

Madelskernes Tips

Farvet glasur

Skal I lave småkager med glasur i forskellige farver, så kan I nemt farve denne glasur med almindelig frugtfarve. Et par enkelte dråber i glasuren i den ønskede farve, og så rør den godt rundt.
Du kan med fordel dele denne portion glasur op i 3-4 portioner, og så farve de enkelte portioner i forskellige farver. Lav gerne konsistensen lidt ekstra tyk på glasuren, da frugtfarven vil fortynde den en lille smule.

Konsistens

For at få den rigtige konsistens på glasuren, er det vigtigt at den bliver pisket godt sammen. Du kan godt gøre det med et piskeris, men jeg vil anbefale at bruge en håndmixer eller køkkenmaskine, da den altså skal piskes længe og den er sej at piske i hånden.
Det tager cirka 5 minutter med håndmixeren, og glasuren skal blive sej og blank. Når den har den rette konsistens, danner den bløde toppe, som falder let sammen med tiden.
Sæt en lille top på et stykke bagepapir, og se hvordan glasuren opfører sig for at teste konsistensen. Det skal gerne tage cirka 5-10 sekunder før toppen er faldet sammen og blevet jævn, så har du den rette konsistens. Hvis glasuren er for tyk, kan du justere med lidt. Pas på den ikke bliver for tynd.

Har du en rest glasur tilbage?

Hvis du har glasur tilbage du ikke får brugt, så kan du bruge resten til hjemmelavede sukkerøjne, som du kan gemme til dit næste kageprojekt.
Har du prøvet opskriften?Fortæl os hvad du synes om den!
4.67 from 3 votes (3 ratings without comment)

Skriv en kommentar

Opskriftsvurdering





Om madformadelskere

Redaktionen:
Tina Westergaard Møller
Rasmus Juul Møller

Mad for Madelskere udgives af:
WM Media
CVR: 38046799
Egevej 3, 6520 Toftlund

[email protected]

Rettigheder

Alt tekst og alle billeder på denne hjemmeside tilhører Madformadelskere – Du må under ingen omstændigheder bruge materiale fra vores hjemmeside eller sociale medier uden skriftlig aftale. Overtrædelse vil udløse et krav om kompensation.