Efteråret betyder skønne danske æbler i haverne og butikkerne. De danske æbler er perfekte til æbledesserter. Denne dessert er en lækker efterårsdessert med bagte æbler med marcipan i midten. De smager skønt og er nemme at lave. Læs med her og få vores nemme opskrift.
En nem dessert med æbler
Efteråret er lig med æbler. Jeg elsker simpelthen når jeg ser supermarkedet bugne med lækre danske æbler her på denne tid. Det er jo lige til at blive glad af.
De danske æbler kan bruges til mange retter. De er lækre i kager, som grød eller her som dessert.
Og det behøver slet ikke at være spor svært at lave en god dessert med æbler.
Her kan du på kun 10 minutter gøre æblerne og fyldet klar, og så passer de faktisk bare sig selv i ovnen indtil de er klar til at blive spist. Så bliver der vist ikke meget nemmere.
I denne dessert bliver æblerne fyldt med marcipan. Marcipan og æbler kan bare noget sammen, og marcipanen får en skøn smag når den bliver bagt i ovnen. Det er altså bare en perfekt efterårsdessert til en kold, regnfuld og blæsende dag.
Jeg vil garantere at din familie vil blive glad hvis du serverer de lune æbler med en god vaniljeis en efterårsweekend efter en god travetur i skoven. Måske er I endda heldige at finde vilde æbler?
Mere inspiration til æbler
Ingrediensnoter
Æbler – Brug nogle store danske æbler.
Marcipan – Maripan der bliver bagt i ovnen får en skøn mandelsmag, som passer rigtig godt med æblerne og vaniljeisen.
Brun farin – Brun farin giver en dyb og intens smag til æblerne. Det passer rigtig godt til sådan en efterårsdessert.
Smør – Brug helt almindeligt smør. Det skal være rigtig smør og ikke et blandingsprodukt.
Hasselnøddeflager – Du kan også bruge mandelflager eller andere typer af nødder på toppen.
Hvordan laver man bagte æbler med marcipan?
Det er ikke kun en virkelig lækker men også virkelig nem dessert.
Først skal æblerne vaskes, og bunden rettes til så de kan stå jævnt. Så skal toppen skæres væk og kernehuset fjernes.
Herefter skal du rive marcipanen groft og blande den med blødt smør, brun farin og kanel, og så skal remoncen fyldes i de hule æbler. Æblerne med fyld sættes i et ovnfast fad, og drysses med hasselnøddeflager inden de skal i ovnen.
Når de er bagt og møre, skal de lige købe ned i 5 minutter inden de er klar til at servere lune med en kugle god vaniljeis til.
Find den fulde opskrift længere nede på siden her.
Ofte stillede spørgsmål
Ja du kan også bruge almindeligt hvidt sukker, rørsukker, flormelis, muscovadosukker eller andre typer af sukker. Det er op til dig selv.
Du kan med fordel blande fyldet sammen og sætte det i køleskabet indtil du skal lave æblerne. Jeg anbefaler ikke at du gør æblerne klar før de skal bruges, eller bliver de hurtigt brune og lidt kedelige at se på.
Andre æbleopskrifter du måske vil synes om
Opskrift på æbler med marcipanfyld
Her får du vores opskrift på lækre bagte æbler med marcipan og kanel. Det er en skøn og nem efterårsdessert, som hele familien elsker at spise.
Vi håber du får lyst til at lave de fyldte æbler til familien næste gang I skal hygge lidt ekstra. Server dem med en kugle vaniljeis, så bliver det ikke meget bedre.

Bagte æbler med marcipan
Ingredienser
- 4 æbler
- 50 g smør, blødt
- 50 g brun farin
- 50 g marcipan
- 2 tsk kanel
- 30 g hasselnøddeflager
- 250 g vaniljeis
Sådan gør du
- Tænd ovnen på 200 grader.
- Vask æblerne, og skær eventuelt bunden til, så de kan stå jævnt i et ildfast fad.
- Skær toppen af, og fjern kernehuset inden i med en kernehusfjerner.
- Riv marcipanen groft og bland den med smør, brun farin og kanel. Fyld marcipanremoncen i midten af æblerne.
- Drys hasselnøddeflager på toppen af æblerne.
- Bag æblerne i ovnen i cirka 25 minutter eller til de er møre.
- Lad æblerne stå og køle ned i 5 minutter, og server så de lune æbler med vaniljeis.
Hvad skal du huske til næste gang?
Ernæringsinformation
Hvad synes du om opskriften?
Har du prøvet denne opskrift? Vi vil rigtig gerne høre hvad du synes om den. Læg en kommentar, giv antal stjerner på opskriften og del dit billede på Instagram med #madformadelskere – Vi elsker at se Jeres retter ♥️
Tilmeld dig også gerne vores Facebookgruppe, hvor du kan vise billeder af den lækre mad du laver! Du finder Facebookgruppen her