Nem og lækker vandbakkelsesstang med flødeskum, appelsin curd, frisk frugt og bær og pyntet med forskellige påskeæg. Perfekt påskekage til at glæde familie eller venner.
Forb. tid 30 minuttermin
Tilb. tid 35 minuttermin
Pynting 15 minuttermin
Samlet tid 1 timet20 minuttermin
Antal 8personer
Ingredienser
Appelsin curd
2appelsiner
100gSukker
5Æggeblomme
80gSmør
Vandbakkelse
0,75dlVand
50gSmør
50gHvedemel
2Æg
Andet
2 ½dlPiskefløde
2spskvaniljesukker
200gfrisk frugt eller bær
Påskeæg
Sådan gør du
Appelsin curd
Appelsin curden kan med fordel laves nogle timer før, eller dagen inden den skal bruges, da den skal køles helt ned for at sætte sig.
Riv skallen på appelsinerne, og kom det i en gryde med sukker, æggeblommer og saften fra appelsinerne du har revet skallen på. Pisk cremen sammen, og varm den op over middel varme til den når cirka 65 grader. Kom herefter tern af smør i, og lad det smelte ud i cremen. Varm cremen godt igennem til den tykner. Det sker omkring 75 grader. Undgå at din creme kommer over 80 grader, for så risikerer du at æggene sætter sig for meget. Når cremen er tyknet, hældes den igennem en si, og over i en skål og sættes på køl til den er helt kold.
2 appelsiner, 100 g Sukker, 5 Æggeblomme, 80 g Smør
Vandbakkelse
I mens cremen er på køl, laves vandbakkelsen.
Tænd ovnen på 200 grader over- og undervarme.
Kom vand og smør i en gryde, og kog det op. Når væsken koger, tilsættes alt hvedemelet på en gang. Rør godt til dejen samler sig og bliver jævn og glat. Tag gryden af varmen og lad dejen køle ned i cirka 15 minutter i en røreskål.
0,75 dl Vand, 50 g Smør, 50 g Hvedemel
Når dejen ikke er varm mere, piskes æggene i, et af gangen. Pisk godt imellem hvert æg. Dejen skal være glat og så flydende at den kan sprøjtes ud, men den må ikke være for flydende, så tilsæt gerne det sidste æg lidt af gangen til du har den rette konsistens.
2 Æg
Kom vandbakkelsesdejen i en sprøjtepose og sprøjt den ud på en bageplade beklædt med bagepapir. Stangen skal være cirka 5 cm i bredden når den er sprøjtet ud.
Bag vandbakkelsesstangen ved 200 grader over- og undervarme i 35 min til den er gylden og gennembagt. Lad den herefter køle ned på en rist inden den pyntet.
Pyntning
Pisk piskefløden sammen med vaniljesukker til en luftig flødeskum, der kan holde formen når den sprøjtes ud. Sprøjt flødeskummen ud ovenpå vandbakkelsen med en sprøjtepose med stjernetyl i.
2 ½ dl Piskefløde, 2 spsk vaniljesukker
Kom appelsin curden i en lille sprøjtepose, og sprøjt den ud oven på flødeskummen, eller fordel den med en ske hvis den har sat sig godt.
Pynt kagen med frisk frugt eller bær og dine favorit påskeæg
200 g frisk frugt eller bær, Påskeæg
Noter
Ingrediensnoter
Smør - Der skal både smør i vandbakkelsen og i appelsin curden, jeg bruger her saltet smør, det passer fint i begge dele.Hvedemel - Helt almindeligt hvedemel. Det skal bruges i din vandbakkelsesdej.Æg - Der skal æg i vandbakkelsesdejen. Her er det en god ide at tage dem ud af køleskabet i god tid, så de får stuetemperatur inden de piskes i dejen. Der skal derudover æggeblommer i appelsincremen.Appelsiner - Her laver jeg en curd på appelsin. Der skal bruges både skal og saft, så her skal du vælge økologiske appelsiner. Alternativt kan du lave cremen med citroner og lave en lemon curd i stedet, det er også lækkert. Du kan også vælge en syrlig marmelade. Det er vigtigt med det syrlige element, da kagen ellers kan blive for sød.
Når kagen er pyntet skal den opbevares på køl. Vent med at pynte den til maks nogle timer inden servering, så er vandbakkelsen lækrest. Den mister sin sprødhed hvis den står for længe i køleskabet.