Opskrift på en lækker og nem dilddressing til tunmousse. Denne dressing med masser af frisk dild og citron, giver et friskt pust til forretter med fisk eller skaldyr.
Tilb. tid 5 minuttermin
Samlet tid 5 minuttermin
Antal 4personer
Ingredienser
1 ½dlCreme fraiche
2spskmayonnaise
1spskcitronsaft
2spskFrisk dild
1tskSukker
½tsksalt, eller efter smag
Peber, stødt, efter smag
Sådan gør du
Hak dilden fint, og rør den sammmen med alle andre ingredienser i en skål.
Smag dressingen til med ekstra salt, peber og citronsaft, og sæt den på køl indtil servering.
Noter
Ingrediensnoter
Dild - Dild er en af de vigtigste ingredienser. Du skal bruge masser af frisk dild, da det jo er en dilddressing. Dild passer bare godt til fisk og skaldyr, og derfor er det også helt perfekt i en dressing til sådan en forret som tunmousse eller tunsalat.Creme fraiche - Du kan selv vælge hvor fed en creme fraiche du vil bruge. Jo federe en creme fraiche jo federe en dressing. Vi bruger 18 %, og tilsætter også lidt mayonnaise til dressingen.Krydderurter - Dild er lækkert sammen med fisk og skaldyr, men du kan også fint skifte den ud med andre krydderurter som for eksempel purløg eller persille alt efter hvad dressingen skal serveres til.
Servering
Denne dressing er skøn til tunmousse eller alle mulige andre forretter med fisk eller skaldyr.
Opbevaring
Sæt dressingen på køl når den er færdig og indtil den skal serveres. Du kan fint lave den i god tid, den har kun godt af at stå lidt i køleskabet og trække inden den skal spises.