Små snegle af butterdej med parmaskinke og ricotta. De er nemme at lave, og så er de de perfekte små hapsere til studenterkørsel, picnickurven eller madpakken.
Forb. tid 5 minuttermin
Tilb. tid 15 minuttermin
Samlet tid 20 minuttermin
Antal 24stk
Ingredienser
275gbutterdej, i rulle, fersk
125gricotta
Salt
Peber
1spskoregano
6skiverparmaskinke
1æg, til pensling
Sådan gør du
Tænd ovnen på 200 grader almindelig over- og undervarme.
Rul butterdejspladen ud, og smør den med ricotta.
275 g butterdej, 125 g ricotta
Drys med salt, peber og oregano, og fordel skiverne af skinke i et lag ovenpå.
Salt, Peber, 1 spsk oregano, 6 skiver parmaskinke
Rul dejen sammen som en roulade fra en af de lange sider.
Skær dejen ud i cirka 1 cm tykke skiver, og læg sneglene på en bageplade beklædt med bagepapir.
Pensel sneglene med sammenpisket æg.
1 æg
Bag sneglene ved 200 grader almindelig over- og undervarme i 15-20 minutter til de er gyldne og sprøde. Server dem lune eller afkølede.
Noter
Ingrediensnoter
Butterdej - Man kan efterhånden købe butterdej i de fleste supermarkeder. Jeg køber altid fersk dej i ruller i køledisken, det er så nemt at arbejde med, og så er det klar til brug.Ricotta - Ricotta er en skøn italiensk friskost, som er god i de her små snegle. Hvis du ikke er til ricotta, kan du bruge en almindelig flødeost i stedet. Du kan også bruge for eksempel revet mozzarella eller en anden fast ost der kan smelte når den bages.Parmaskinke - En lækker parmaskinke fungerer super godt, men du kan selvfølgelig også bruge andre typer af skinke.
Serveringsforslag
Server på buffetbordet eller til sammenskudsgildet i børnehaven.
Server dem til studenter der er på vogntur.
Giv ungerne dem med i madpakken som en lækker snack.
De er gode i picnickurven eller som en lille snack når I skal på udflugt hele familien.
Opbevaring
Sneglene er helt klart lækrest når de er helt nybagte, lune og sprøde, men hvis du har nogle tilbage kan de sagtens opbevares i en plasticbøtte i køleskabet. Det er også super gode at have med i madpakken.
Andre variationer
Prøv også at lave dem med andet fyld, for eksempel:
Butterdejssnegle med flødeost
Butterdejssnegle med oliventapenade
Butterdejssnegle med pesto
Butterdejssnegle med feta
Eller noget helt andet. Kun fantasien sætter grænsen for hvad du kan komme i.