Bagt æblekage er altid et hit hos hele familien. Det er en super nem og lækker kage med æbler og kanel samt mandler på toppen. Server den med flødeskum eller creme fraiche til eftermiddagskaffen eller med en kugle god vaniljeis som en efterårsdessert.
Bag kagen i ca. 40 min i den forvarmede ovn ved 180 grader over- og undervarme. Her er det altså vigtigt at at stikke i kagen undervejs, ellers risikerer man at den bliver tør. Hænger der stadig dej på kniven når man stikker i kagen skal den have lidt mere tid i ovnen.
Lad kagen køle lidt of og server den med creme fraiche eller vaniljeis eller bare som der er.
Noter
Ingrediensnoter
Hvedemel – Brug den hvedemel du plejer.Smør – Usaltet helt almindeligt smør. Brug rigtig smør og ikke margarine eller et blandingsprodukt, det kan virkelig smages.Vanilje – Brug en vaniljestang hvis du har det, eller vaniljepulver eller -pasta.Vaniljeessens – Det giver lige vaniljesmagen et ekstra pift.Rosiner – Giver en lækker og svampet kage, men kan godt undværes hvis du synes.Æbler – De må gerne være lidt syrlige til den søde kage.Kanel – Kanelen skal blandes med sukker og drysses på toppen af kagen.Mandelflager – Eller mandelsplitter, giver et godt knas og god smag til kagen.
Serveringsforslag
Server kagen lun eller kold med en letpisket flødeskum til.
Server med creme fraiche til eftermiddagskaffen.
Server med en kugle god vaniljeis som en efterårsdessert.
Udstyr
Røremaskine eller en el-pisker, da æg og sukker skal piskes grundigt til en let og luftig masse.
Springform på ca. 22 cm i diameter.
Mængde
Opskriften passer til cirka 8 personer, afhængigt af hvor kagesultne I er.
Opbevaring og holdbarhed
Kagen holder sig nemt lækker og svampet til dagen efter — pak den ind i lufttæt emballage når den er kølet helt ned. Kagen er meget fryseegnet, så eventuelle rester kan sagtens fryses ned og gemmes til en anden god gang.