1tskvaniljepasta, eller kornene fra 1 vaniljestang
5kapslerkardekomme, kan udelades
1tskatamon
Sådan gør du
Gør pærene klar. Skræl dem og skær blomsten af. Skrab stilken ren med en kniv hvis du vil beholde den på. Du kan også vælge at dele pærerne i halve, og fjerne blomst, stilk og kernehuset.
Kog lagen af vand, eddike, rørsukker, vanilje og kardemomme. Når lagen koger, kommes de skrællede pærer i, og der skrues ned, så pærerne småsimrer i lagen. De skal koge i 5-10 minutter alt efter størrelse. Stik med en kødnål og mærk efter om de er møre. Når de er klar, lægges de i et skoldet sylteglas.
Kog lagen op, og fjern evt. skum på toppen. Når lagen koger, tager den af varmen, og herefter tilsættes atamon. Hæld den varme lage over pærerne i sylteglasset, og luk låget. Husk at syltelagen skal dække alle pærerne helt i glasset!
Lad pærerne køle helt ned i lagen inden du spiser af dem. De har kun godt af at trække et par dage i lagen hvis du kan vente.
Server syltede pærer med råcreme, flødeskum eller vaniljeis.